Amazon İrobot’u satın almaktan vazgeçti

Amazon İrobot’u satın almaktan vazgeçti
Tarih : 29 Ocak 2024 20:55
54
Amazon yaklaşık 2 milyar dolarlık İrobot’u almak fikrinden vazgeçti.

Amazon, robotik elektrikli süpürge üreticisi iRobot'u satın alım kararından vazgeçti. Amazon, iptal edilen 1.7 milyar dolarlık satın alım anlaşmasının feshi nedeniyle iRobot’a 94 milyon dolar ödemeyi kabul etti. İptalin ardından yeniden yapılanmaya gideceği belirtilen iRobot’un, Mart ayı sonuna kadar, çalışanarın yaklaşık yüzde 31'ini işten çıkarması bekleniyor.

ABD’li e-ticaret devi Amazon, 1.7 milyar dolara, robotik elektrikli süpürge üreticisi iRobot'u satın alım kararından vazgeçti.

Hatırlanacağı üzere Avrupa Birliği Komisyonu, iRobot'u satın alma teklifinin robot elektrikli süpürgeler pazarındaki rekabeti kısıtlayabileceği yönündeki ön görüşünü Amazon'a bildirmişti. AB’de otoriteler bu alımın rekabeti olumsuz etkileyeceğini düşünüyor ve bu yüzden birleşmeye kesinlikle sıcak bakılmıyordu.

Amazon anlaşmanın feshi nedeniyle iRobot’a 94 milyon dolar ödemeyi de kabul etti. Takibinde iki firma tarafından süreç, resmi olarak sona erdirildi.

Amazon'un Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Baş Hukuk Müşaviri David Zapolsky, "Amazon'un iRobot'u satın alma işleminin devam edememesinden dolayı hayal kırıklığına uğradık. Evdeki tüketici robotlarının geleceğine inanıyoruz ve tüketicileri memnun eden ve hayatlarını iyileştirecek şekilde sorunları çözen iRobot ürünlerinin her zaman hayranı olduk. Amazon ve iRobot, ekiplerimizin birlikte neler oluşturabileceğini görmekten heyecan duyuyordu ve bu iş birliğini gerçeğe dönüştürmek için yorulmadan çalışan herkese derin minnettarız" açıklamasında bulundu.

Serbest piyasa döviz kurları ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları anlık takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!