Merkez Bankası’ndan ciddi faiz artışı

Merkez Bankası’ndan ciddi faiz artışı
Tarih : 21 Mart 2024 22:16
161
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yeni Başkanı Karahan dönemindeki ilk para politika toplantısında faiz artışına gitti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 500 baz puan artışla % 50 seviyesine yükseltti.

Banka aynı zamanda operasyonel çerçevede değişikliğe giderek, Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 300 baz puanlık bir marj ile belirlenmesine karar verdi.

Karar metninde Şubat ayında aylık enflasyonun ana eğiliminin, hizmet enflasyonu öncülüğünde, öngörülenden yüksek gerçekleştiği belirtildi.

Tüketim malı ve altın ithalatının yavaşlayarak cari dengedeki iyileşmeye katkı verdiğini belirten TCMB yakın döneme ilişkin diğer göstergelerin yurt içi talepte dirençli seyrin sürdüğüne işaret ettiğini ifade etti.

TCMB hizmet enflasyonundaki katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatlarının enflasyon baskılarını canlı tuttuğunu söyledi.

TCMB, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip ettiğini vurguladı.

Karar sonrası açıklanın metinde sıkı duruşun devam edeceği net bir şekilde vurgulandı.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!