Merkez Bankası rezervlerinde tarihi seviye

Merkez Bankası rezervlerinde tarihi seviye
Tarih : 30 Kasım 2023 21:07
133
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası rezervleri geçtiğimiz hafta itibariyle rekor seviyeye yükseldi.

TCMB verilerine göre brüt rezervler 24 Kasım haftası itibariyle 136.5 dolara yükselerek tarihi seviyeye yükseldi.

Net rezervlerde de toparlanma görüldü. Bankanın net rezervleri 24 Kasım haftasında 35,8 milyar dolara yükseldi. Bir önceki hafta rezervler 29 milyar dolar seviyesindeydi.

Swap hariç net rezervler de geçen hafta eksi 52,9 milyar dolardan, eksi 51 milyar düzeyine toparlandı.

Ekonomi yönetimi son dönemde rezervlerdeki iyileşmeye vurgu yapıyordu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek rezervlerdeki toparlanmaya atıf yaparken, swap hariç net rezervler konusunda da bazı mesajlar vermişti.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan da son mesajlarında rezervlerdeki toparlanmaya vurgu yapmıştı.

Erkan İSO'da katıldığı toplantıda "Yakın dönemde rezervlerde gözlenen artışta batılı fon girişlerinin de etkisi görülmüştür. Önümüzdeki dönemde rezervlerdeki artışı kalıcı kılarak TL varlıklara olan dış talebin gelişimini ülkemiz için en iyi şekilde tesis edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Reuters'a konuşan TCMB yetkilileri ABD'li kurumsal yatırımcılardan TL'ye fon akışı gözlemlediklerini, devam eden görüşmeler girişlerin süreceğine işaret ettiğini belirtmişti.

Kapalı Çarşı canlı anlık altın fiyatları ve Canlı döviz kurları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!