Maaş zamları netlik kazanıyor

Maaş zamları netlik kazanıyor
Tarih : 05 Aralık 2023 21:50
68
Memurların ve emeklilerin merakle beklediği maaş zammında sona yaklaşıldı.

TÜİK'in açıkladığı Kasım ayı enflasyon verileri ile emekli ve memurun zam senaryoları da bir kademe daha netleşti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha önce yaptığı açıklamalara dayanarak işçi emeklileri için de kademeli zam tahmin ediliyor.

Milyonlarca memur ve emeklileri ilgilendiren Kasım ayı enflasyon rakamları belli oldu. İşçi emeklisi ve memurlar zamlarını altı aylık enflasyon verilerine göre alıyor.

İşçi emeklisi Haziran ayında gerçekleşen enflasyona göre % 19.77 zam almıştı.

Temmuz, Ağustos, Eylül , Ekim ve Kasım aylarında enflasyon yüzde 33,7 olarak gerçekleşti. Bu durumda SSK ve Bağkur emekli aylıkları için dört aylık dönemde alacakları zam ya da enflasyon farkı % 33.7 olarak ortaya çıktı.

Kasım ayında enflasyon TÜFE'de % 3.28 artarken, yıllık bazda % 61.98 oldu. Bu verilere göre Temmuz, Ağustos , Eylül, Ekim aylarını kapsayan 3 aylık dönemdeki enflasyon % 29.41 düzeyindeyken Kasım ayında dört aylık veri % 33.7 olarak gerçekleşti.

Bu oran memur ve emeklileri yakından ilgilendiriyor. Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alıyorlar. Temmuz ayında yüzde 6'lık sözleşme zammı alan memur ve memur emeklileri bu oranı aşan miktarda enflasyon farkına hak kazanacak.

Memur aylıklarına Temmuz ayında % 17.55 + 8 bin 77 TL seyyanen zam yapıldı. Temmuz ayında toplu sözleşme zammı ise yüzde 6 oldu. Yüzde 6’yı aşan enflasyon farkı maaş zammına yansıtılacak. Buna göre, beş aylık dönemde memur maaşları için yüzde 26 civarında enflasyon farkı doğmuş oldu.

Kasım sonu itibarıyla bu rakam yüzde 34'e yaklaşmış durumda. Net rakam Aralık ayına ilişkin enflasyon verisiyle belli olacak. Memur ve memur emeklileri Ocak ayında enflasyon farkının yanı sıra yüzde 15 de toplu sözleşme zammı alacak.

Serbest piyasa döviz kurları ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları anlık takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!