Pandemi sürecinde zenginler daha da zenginleşti

Pandemi sürecinde zenginler daha da zenginleşti
Tarih : 18 Ocak 2022 11:07
97
İngiltere’nin yoksulluğu karşı hayırsever birlik Oxfam araştırmasına göre dünyanın en zengin 10 kişisi pandemi süresinde servetlerini ikiye katladı.

Oxfam raporuna göre dünya genelindeki fakirleri Covid-19 pandemi sürecinde daha da fakirleşirken, zirvede yer alan Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates ve Mark Zuckerberg gibi isimlerin yer aldığı 10 kişi servetlerini ikiye katladı.

Rapora göre dünyanın en zengin 10 kişisinin serveti, gayrimenkulleri ve sahip oldukları hisse senetlerinde yaşanan değer artışı ile 2 katına katlandı ve 1.5 trilyon Amerikan Doları’nı aştı. Oxfam halen daha dünya birçok insan Covid-19 aşısına ulaşmakta sıkıntı yaşarken ve Covid sayesinde dünyada daha çok insanın fakirleştirdiğini belirtirken, zenginlerin daha da zengin olduğu ortaya koymuş oldu. Oxfam raporunda Covid-19 pandemi surecinde zengin ile fakir arasındaki farkın daha da açıldığını belirtti. Mart 2020 ile Ekim 2021 arasında dünyadaki insanların % 99’un gelirlerinin düştüğünü belirtti.

Rapor doğrultusunda servetini en çok Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk arttırırken, onu Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve Fransız lüks ürünler üreticisi LVMH CEO’su Bernard Arnault takip etti.

Kapalı Çarşı canlı anlık altın fiyatları ve Canlı döviz kurları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!