Lagarde’den enflasyon yorumu

Lagarde’den enflasyon yorumu
Tarih : 25 Eylül 2023 22:00
146
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christina Lagarde enflasyon ile ilgili kötü haberi verdi.

Lagarde açıklamasında enflasyonun gerilemeye devam ettiğini ancak halen çok uzun süre yüksek kalmasının beklendiğini belirtti. Avrupa bölgesindeki hükümetleri de maliye politikalarını daha verimli hale getirmeleri ve yüksek kamu borcunu düşürecek adımlar atmaları gerektiği yönünde uyardı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, enflasyonun gerilemeye devam ettiğini ancak halen çok uzun süre yüksek kalmasının beklendiğini söyledi.

Lagarde, Brüksel'de düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi'nin Parasal Diyalog başlıklı oturumunda konuştu.

AMB'nin son toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırma kararı alındığını anımsatan Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, faiz oranlarının yeterince uzun bir süre mevcut seviyelerde sürdürülmesi halinde enflasyon hedefinin yakalanabileceğini belirtti.

Lagarde, Euro Bölgesi'nde ekonomik aktivitenin bu yılın ilk yarısında durgunlaştığını, ihracattaki gerileme ve sıkı finansman koşullarının büyümeyi yavaşlattığını hatırlatarak, düşen enflasyon, artan ücretler ve güçlü iş gücü piyasasının desteğiyle tüketici harcamaları ve reel gelirlerdeki artışın ekonomik büyümeyi artırmasını beklediğini ifade etti.

Son tahminlerinde enflasyonist baskıların azalmasının ve Euro Bölgesi'nde enflasyonun 2023'te % 5.6, 2024'te % 3.2 ve 2025'te ise % 2.1 olarak tahmin edildiğini açıkladı.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!