Kakao fiyatları tavan yaptı

Kakao fiyatları tavan yaptı
Tarih : 11 Kasım 2023 20:02
396
Kakao ton fiyatı 4 bin Amerikan Doları’nı aştı ve son 45 yılın zirvesine yükseldi.

Kakao sektörü üretimininde önemli bir rol oynaya Batı Afrika’nın üretim görünümünden dolayı kakao fiyatları ciddi yükseliş yaşıyor.

Kakao fiyatları Batı Afrika'daki zayıf üretim görünümü nedeniyle New York'ta 1978'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Kakao vadelileri ton başına 45 yıl sonra ilk kez 4 bin doların üzerine yükseldi. Saf kakao fiyatları bu yıl % 50'yi aşan bir artış gösterdi.

En büyük kakao üreticileri olan Fildişi Sahili ve Gana'da hasadın başlaması geçen sezonun gerisinde kalırken kakaoda arz açığı endişelerini artırdı. ADM Investor Services Inc. analistleri son notlarında, "Piyasa, üretimin 2023/24 sezonu için arz açığını önleyecek kadar toparlanacağına ikna olmuş görünmüyor" değerlendirmesini yaptı.

Arz tarafındaki olumsuz durumun El Nino kasırgasının kakaoda önemli üretim bölgelerini etkilemesi dolayısıyla bir süre daha etkili olabileceği bekleniyor. Analistler bunun art arda üçüncü arz açığı dönemine yol açabileceği konusunda uyarıyor.Atıştırmalık sektörünün girdilerinden biri olan kakaoda fiyatların artması sektördeki şirketlerin tarifeleri üzerinde de etkili oluyor.

Oreo üreticisi Mondelez International Inc. önümüzdeki yıl bazı ürünlerde fiyat artışına gideceğini şimdiden bildirdi.

Serbest piyasa döviz kurları ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları anlık takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!