İngiltere enflasyonu beklenenden fazla yavaşladı

İngiltere enflasyonu beklenenden fazla yavaşladı
Tarih : 21 Mart 2024 00:46
61
İngiltere’de yıllık enflasyon geçtiğimiz ay % 3.4 olarak kayıtlara geçti ve son 2.5 yılın en düşük seviyesi görmüş oldu.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından paylaşılan 0verilere göre, Ocak ayında % 4 olarak kayıtlata geçen yıllık enflasyon geçtiğimiz ay % 3.4 seviyesine geriledi.

Böylelikle, ülkede yıllık enflasyon Şubat'ta Eylül 2021'den beri görülen en düşük seviyesine geriledi. Enflasyondaki düşüşe en büyük katkıyı gıda, restoran ve kafelerdeki fiyat değişimleri sağlarken, yukarı yönlü en büyük katkıya ise konut, ev hizmetleri ve akaryakıt fiyatları yol açtı.

Enerji ve gıda fiyatları hariç tutulan çekirdek enflasyon ise şubatta yıllık bazda yüzde 4,5 oldu. Ocak'ta, çekirdek enflasyon yüzde 5,1 olarak ölçülmüştü. Ocak'ta yüzde 6,5 olan hizmet sektörü enflasyonu da şubatta yıllık bazda yüzde 6,1 olarak hesaplandı.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmesinde, enflasyonu düşürme planının işe yaradığını belirterek, "Enflasyon sadece kararlı şekilde düşmekle kalmadı, aynı zamanda aylar içinde enflasyondaki yüzde 2'lik hedefe ulaşılacağı da öngörülüyor." ifadesini kullandı.

Hunt, enflasyondaki düşüşün ülkede daha iyi ekonomik koşulların oluşmasına zemin hazırladığını dile getirdi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE), enflasyonu yüzde 2'ye düşürmeyi ve bu seviyede sabit tutmayı hedefliyor. Enflasyonu düşürmek için son iki yılda politika faizini hızla artıran ve son 15 yılın en yüksek seviyesi olan % 5.25'te sabit bırakan Bank of England, yılın ikinci para politikası kararını yarın açıklayacak.

Kapalıçarşı döviz kurları ve canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!