Avrupa’nın en zenginine soruşturma

Avrupa’nın en zenginine soruşturma
Tarih : 01 Ekim 2023 04:49
502
Avrupa coğrafyasının en zegini ve dünyanın en zengin ikinci iş insanı Fransız Bernard Arnault’a soruşturma şoku.

Fransız milyarder Bernard Arnault’ın bazı işlemlerinde kara aklama şüphesi olduğu ve bu neticede soruşturmaya tabii tutulduğu açıklandı. Yaklaşık olarak 167 milyar dolarlık servetin sahibi olan ünlü Fransız işinsanı şoka uğradı.

Paris Savcılığı CNN'e yaptığı açıklamada, Fransız milyarder Bernard Arnault ve Rus Oligark Nikolai Sarkisov'un "kara para aklama suçu teşkil edebilecek işlemlere" karıştıkları iddiasıyla "ön soruşturma" başladığını açıkladı.

Savcılık, Fransız yayın organı Le Monde'un konuyla ilgili daha önceki haberini doğruladı. Söz konusu soruşturma kapsamında Arnault şüpheli konumunda bulunmazken, kendisine doğrudan yöneltilen bir suçlama da bulunmuyor.

Savcılık, Rus oligarkın Fransa'daki faaliyetleriyle ilgili olarak 2022 yılında başlayan ve halen devam eden ön soruşturmaya, Fransız Ekonomi Bakanlığı'nın mali istihbarat izleme biriminin (Tracfin) hem Arnault hem de Sarkisov'un dahil olduğu gayrimenkul işlemleriyle ilgili bir notunu eklediklerini söyledi.

Nota erişimi olduğunu söyleyen Le Monde, notun Tracfin tarafından Aralık 2022'de Lyon'daki Cumhuriyet Savcılığına gönderildiğini yazdı. Gazete, davanın "hızlı bir şekilde" Paris savcılığına aktarıldığını ve savcılığın da ulusal düzeydeki kara para aklamayla mücadele izleme biriminden konuyu incelemesini istediğini belirtiyor.

Le Monde'un haberine göre Sarkisov'a ait şirketler 2018 sonbaharında lüks Alp tatil beldesi Courchevel'de 16 milyon avro (17 milyon dolar) karşılığında on dört mülk satın aldı. Le Monde'a göre bu işlem Fransa, Lüksemburg ve Kıbrıs'taki karmaşık şirketler aracılığıyla gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.

Serbest piyasa döviz kurları ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları anlık takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

 

Bizi Takip Edin!