Avrupa’da enflasyon endişeleri başladı

Avrupa’da enflasyon endişeleri başladı
Tarih : 27 Ekim 2023 21:27
46
Avrupa Birliği liderleri Avrupa coğrafyasında enflasyonun daha da yükseleceğinden dolayı endişeli.

Avrupa Birliği ülkelerinin liderleri, ekonomik büyümedeki ciddi yavaşlama yaşandığını ve enflasyonun önemli bir tedirginliğe neden olduğunu bildirdi.

Brüksel'de gerçekleşen Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nin ikinci gün oturumları devam ederken, zirve sonuç bildirisinin ekonomiyle ilgili bölümü basın mensupları ile paylaşıldı.

Toplantıda ekonomik ve mali durumun ele alındığı belirtilen bildiride, "Ekonomilerimiz çok sayıda şok karşısında direnç göstermekle beraber hız kaybetmiş olsa da büyümeye devam etmektedir." ifadesi kullanıldı.

"Enflasyon önemli bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Enflasyondaki düşüş sürecinin devam etmesi büyük önem taşıyor." denilen bildiride, ekonomilerin dayanıklılığını ve rekabet gücünü artırmaktaki kararlılık vurgulandı.

Bildiride, Euro Grubu'nun ekonomik gelişmeleri yakından takip edeceği, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümenin sağlanması amacıyla ekonomi politikalarının yakın koordinasyonunun devam edeceği belirtildi.

Ulusal maliye politikalarını koordine etmenin ekonomiyi, dayanıklılığı ve istihdamı desteklemek için gerekli olduğu vurgulanan bildiride, özel sektör yatırımlarını artırmak, sınamalara karşı finansman sağlamak, AB'nin yeşil ve dijital dönüşümdeki liderliğini ortaya koymak için sermaye ve finansal piyasaların geleceği konusunda Euro Grubu'nun çalışmalarının dikkate alındığı ve bu alanlarda ilerlemenin mart ayında yeniden gözden geçirileceği kaydedildi.

Tüm olumsuz gelişmelere rağmen Avrupa Birliği üye ülkelerinin bankacılık sektörünü güçlü olduğu ve enflasyon kaynaklı risklere hazır olduğu da ayrıca belirtildi.

Kapalıçarşı döviz kurları ve canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!