Brent Petrol fiyatında sakinleme

Brent Petrol fiyatında sakinleme
Tarih : 04 Ekim 2023 13:55
233
Brent petrol varil fiyatı geçtiğimiz hafta 94 doların üzerine kadar yükseldikten sonra düşüşe geçti.

ABD ham petrolü hafta başı % 0.4 düştükten sonra varil başına 90 dolar civarında sabit kaldı. Petroldeki artışlar ve bazı fiziki ham kargolara yönelik yüksek primler, piyasada artan yetersizliğin altını çizdi. Ancak doların bu yılki en güçlü seviyesine yakın olması ve ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı ihtimali bu durumu yumuşattı.

Petrol, OPEC+ liderleri Suudi Arabistan ve Rusya'nın arz kısıntılarının etkisiyle Haziran sonundan bu yana % 27 arttı ve 2022 başından bu yana en büyük çeyreklik kazancını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Bu, varil başına 100 dolar olacağı yönündeki söylentileri yeniden alevlendirdi.

Vanda Insights'ın kurucusu Vandana Hari, "Son haftalardaki nefes kesen ralli, önemli yükseliş göstergelerini hesaba kattıktan sonra gücü tükendi. Fakat aynı zamanda aşağı yönlü önemli bir baskı oluşturacak zorlayıcı faktörler de yok” dedi.

ABD ham petrol stoklarındaki daha fazla düşüş, petrol fiyatlarının yükselmesine yardımcı olabilir. Endüstri tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü Salı günü rakamları açıklayacak ve bir gün sonra da Enerji Bilgi İdaresi'nin resmi verilerini yayınlayacak. Cushing, Oklahoma'daki ana merkezde stokların neredeyse on yılın en düşük seviyesine düşmesi riski var.

Brent Petrol varil fiyatı bugün yaklaşık % 0.50 düşüş yaşadı ve 90.25 dolar seviyesine geriledi.

Serbest piyasa döviz kurları ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları anlık takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!