Avrupa gaz fiyatları ucuzluyor

Avrupa gaz fiyatları ucuzluyor
Tarih : 27 Eylül 2023 22:17
268
Avrupa’da gaz fiyatlarının yaklaşık % 20 düşmesi bekleniyor.

Global LNG tedariki açısından kritik önemdeki tesislerde grevlerin devam etmesi, Avrupa'nın tedariki açısından öne çıkan kaynaklardan biri olan Norveç'in arzını etkisi altına alan teknik aksaklıkların da sürdüğü görülüyor. Bunlara rağmen son analizler Avrupa'da doğalgazın önümüzdeki yaz 2023 yılına kıyasla daha ucuz olacağı yönde tahmin ediliyor.

Wood Mackenzie'ye göre önümüzdeki yaz Avrupa'da doğalgaz fiyatları, enerji santrallerinden gelen talebin azalması ve depolardaki yüksek doluluk oranlarının etkisiyle şu anda tahmin edilenin % 20 altında olabileceği tahmin ediliyor.

Avrupa'nın kısa vadeli arz kesintilere karşı bir tampon görevi gören mevsim normallerinin üzerindeki stoklarla kışa girmekte olduğunu belirten Wood Mackenzie, yenilenebilir enerji kaynaklarının pazar payı kazanması, nükleer üretimin artması ve ekonomik baskıların sanayi ve hane halkı tüketimi üzerinde baskı oluşturması nedeniyle elektrik için gaz kullanımında da bir düşüş yaşandığına işaret etti.

Wood Mackenzie analizinde "Avrupa gaz sektörü, önümüzdeki yıl fiyatlar üzerinde zincirleme etkisi olacak bir gaz talebi düşüşü görecek gibi görünüyor. Elektrikte kullanılan gazın 2024'te yıllık bazda %12 azalması bekleniyor, bu da 2023'tekine benzer bir düşüş anlamına geliyor" dedi.

Wood Mackenzie Araştırma Direktörü Mauro Chavez, "Norveç bakım programının uzatılması, depolama seviyeleri bu kadar yüksek olmasaydı ciddi bir etki yaratabilirdi. Avustralya'daki grevler küresel LNG piyasasında dalgalanma yaratacak olsa da, kısa ömürlü olmaları ve Asya ve Avrupa piyasa dengeleri üzerindeki etkilerini sınırlamaları daha muhtemel" ifadelerini kullandı.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!