Kripto piyasasında düşüş

Kripto piyasasında düşüş
Tarih : 25 Haziran 2024 00:06
51
Kripto paralar geçtiğimiz hafta bu yılın en kötü haftasınu geçirdi ve düşüş bugün de sert şekilde devam etti.

Piyasa değeri en yüksek 100 kripto varlığı içeren endeks geçen haftayı yüzde 5 düşüşle tamamladı. Böylelikle Nisan ayından bu yana kripto piyasalarda en kötü haftalık performans kaydedildi.

Bitcoin, yatırım fonlarına yönelik soğuyan talebin ve para politikasına ilişkin belirsizliğin etkisiyle geçen haftayı yine negatif tamamladı.

En büyük 100 kripto varlıktan oluşan bir gösterge, Pazar gününe kadar geçen yedi gün içinde yaklaşık yüzde 5 düşerek Nisan ayından bu yana görülen en kötü performansı kaydetti.

Kripto piyasasındaki gerilemeler Fed'in faiz oranlarını yirmi yılın en yüksek seviyesinden hızlı bir şekilde düşürme kapsamına ilişkin şüphelerin artmasıyla hızlandı.

Bazı analistler için kripto varlıklardaki geri çekilme, daha geniş risk iştahı için bir uyarı işareti.

FalconX Araştırma Müdürü David Lawant bir notunda, mevcut kripto piyasası dinamiğinin “düşük volatilite ve hacimler ile karakterize edildiğini yazdı.

Fon şirketleri, ikinci sıradaki kripto varlık olan Ether'e doğrudan yatırım yapan ilk ABD ETF'lerini piyasaya sürmeye hazırlanırken bile piyasadaki düşüş dikkat çekti.

Bitcoin Mart ayında 73 bin 798 dolar ile rekor kırmıştı. Ancak bu çeyrekte hisse senetleri, tahviller ve altın gibi geleneksel varlıkların gerisinde kaldı.

Bitcoin fiyatı bugün yaklaşık % 7 düşüş yaşadı ve 59,640 dolar seviyesine geriledi. Bitcoin’in yaşadığı düşüşün altcoinlere kıyasla daha az olmasının etkisi ile kripto para piyasası hakimiyeti yükseliş yaşayarak % 53.2 seviyesine yükselirken, toplam piyasa değeri ise düşüş yaşayarak 1.17 milyar dolar seviyesine geriledi.

Bitcoin’in ardından en çok ticareti yapılan ikinci kripto para ve en büyük blokzincirin sahibi olan Ethereum da bugün ciddi düşüş yaşıyor. Ethereum şu sıralar yaklaşık % 4 düşüş yaşıyor ve 3,320 dolar seviyesinden satış işlemi görüyor.

Ethereum’un bugün yaşadığı düşüşün diğer bir çok kripto paraya kıyasla daha fazla olmasının etkisi ile kripto para piyasa hakimiyeti % 18.4 seviyesine yükselirken toplam piyasa değeri ise 400 milyon Amerikan Doları’nın altına geriledi.

Kapalıçarşı döviz kurları ve canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!