Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte büyüdü

Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte büyüdü
Tarih : 31 Ağustos 2023 23:42
131
Türkiye 2023 yılı ikinci çeyreğinde yaklaşık % 4 büyüme kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu yılın ikinci çeyreğine ilişkin dönemsel gayri safi milli hasıla sonuçlarını yayımladı. Veriler ikinci çeyrekte de büyümeyi iç tüketimin desteklediğini işaret etti. İthalatta son 3 yılın en yüksek artışı yaşanırken ihracat tarafında ise yine düşüş devam etti. Böylelikle ihracatta düşüş üçüncü çeyreğine çıkarken, pandemiden bu yana en uzun seri olarak kaydedildi. Sektörel bazda hizmetler sektöründeki büyüme dikkat çekti. Sanayide ise ihracat tarafında olduğu gibi birbirini izleyen üçüncü çeyrekte de daralma yaşandı.


Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre % 3.8 büyüme kaydetti. TÜİK verilerine göre yılın ikinci çeyreğinde yurt içi hasıla bir önceki çeyreğe yüzde 3,5 arttı.

Veriler Türkiye ekonomisinde ilk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de iç tüketimin büyümeyi sırtladığını gösterdi.

Yerleşik hanehalklarının nihai tüketim harcamaları 2023 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak % 15.6 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları % 5.3, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise % 5.1 arttı. Mal ve hizmet ithalatı % 20.3 artarken ihracatı yüzde 9 azaldı.

Serbest piyasa döviz kurları ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları anlık takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!