Merkez Bankası rezervlerinde sıçrayış

Merkez Bankası rezervlerinde sıçrayış
Tarih : 24 Mart 2023 09:13
239
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası rezervleri altın fiyatındaki yükseliş ve Suudi Arabistan ile yapılan işbirliğinin etkisi ile ciddi yükseliş yaşadı.

TCMB brüt rezervleri 17 Mart haftasında 120 milyar dolardan 126.9 milyar dolara yükseldi. Net rezervler 18.7 milyar dolardan 20 milyara yükselirken, swap hariç net rezerv ise eksi 44.3 milyar dolardan eksi 40.2 milyar dolara çıktı. Önceki iki haftada düşüşler yaşayan rezevlerdeki yükseliş yüzleri güldürdü.

Geçtiğimiz haftada yapılan vadeli mevduata yatırım anlaşması sonucunda Suudi Arabistan Kalkınma Fonu'nun, 5 milyar dolar tutarındaki mevduatı geçen hafta Pazartesi günü itibarıyla TCMB hesaplarına giriş yapmıştı. Bu mevduat hamlesi brüt rezervlerdeki artışın ana bileşeni olmuş durumda. 

 

Bunun yanında altında bankacılık krizi nedeniyle görülen prim de rezervlere olumlu yansıdı. Geçen hafta altında % 6'ya yakın yükseliş izlemesi ve TCMB’nin altın rezervlerine yıllardır yaptığı yatırımın meyvesi olarak bu hafta rezervlerde ciddi artış yaşandı.

Kapalı Çarşı canlı anlık altın fiyatları ve Canlı döviz kurlarıtakibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!