Merkez Bankası faizi oranını değiştirmedi

Merkez Bankası faizi oranını değiştirmedi
Tarih : 27 Haziran 2024 20:29
98
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını piyasa beklentileri ile paralel şekilde belirledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran ayındaki para politika faiz toplantısında faizi % 50 seviyesinde sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bir önceki toplantıda olduğu gibi daha önce atılan sıkılaştırma adımlarının gecikmeli etkilerine işaret ederek politika faizini beklentilere paralel şekilde yüzde 50 seviyesinde tuttu. Karar metninde likidite fazlasıyla ilgili olarak da sterilizasyonun gerektiğinde çeşitlendirilerek gerçekleştirileceği mesajını verdi.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasa beklentileri doğrultusunda faizde hamle yapmadı.

TCMB politika faizini % 50 seviyesinde tuttu. TCMB karar metninde aylık enflasyonun ana eğilimindeki zayıflamanın Mayıs ayında geçici bir kesintiye uğradığını belirtti.

Yakın döneme ilişkin göstergelerin yurt içi talebin, halen enflasyonist düzeyde olmakla birlikte, yavaşladığını teyit ettiğini söyleyen TCMB hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılığın, enflasyon beklentilerinin, jeopolitik risklerin ve gıda fiyatlarının enflasyonist baskıları canlı tuttuğunu ifade etti.

TCMB metinde enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu yakından takip ettiğini vurguladı.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!