Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Tarih : 21 Eylül 2023 19:54
138
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dördüncü kez faizi arttırdı.

Merkez Bankası 2023 yılının dördüncü faiz arttışına gitti ve faiz piyasa beklentileri ile paralel gerçekleşti. TCMB Para Politikası Kurulu bir haftalık repo faizini 500 baz puan arttırarak % 25 seviyesinden % 30 seviyesine yükseltti. Son artışla Erkyan yönetiminde Merkez Bankası 4. faiz artışını gerçekleştirdi.

TCMB'nin karar metninde dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verildiği vurgulandı.

Enflasyonun Temmuz ve Ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleştiğini şeffaf bir şekilde belirten Merkez Bankası yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulmanın enflasyonda ilave yukarı yönlü baskıyı devam ettirdiğini belirtti.

TCMB bu unsurların enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret ettiğini vurguladı. Son raporda tahmin aralığının üst sınırı ise % 62 olarak belirlenmişti.

Faiz kararı sonrası döviz kurlarının bir çoğunda Türk Lirası karşısında yukarı yönde hareketlenme yaşandı. Dolar kuru % 0.45 yükseliş yaşıyor ve 27.12 TL’ye yükseldi. Euro % 0.55 yükseliş yaşıyor ve 28.93 lira seviyesinden satış işlemi görüyor. Sterlin bugün Bank of Englan’ın faizi sabit tutmasının ardından düşüşe geçti. İngiliz Sterlini % 0.35 düşüş yaşıyor ve 33.30 TL seviyesinden satış işlemi görüyor. İsviçre Frangı bugün % 4.20 yükseliş yaşyor ve 27.55 TL’ye yükselirken, Japon Yeni % 0.90 yükseliş ile Türk Lirası karşısında en çok yükselişi yaşayarak 18.38 TL’den satılıyor. Rus Rublesi Türk Lirası karşısında yükselişe geçti ve Ruble şu sıralar % 0.45 yükselişle 0.282 TL’den satış işlemi görüyor.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!