Kur Korumalı Mevduatlar için yeni uygulama

Kur Korumalı Mevduatlar için yeni uygulama
Tarih : 29 Ağustos 2023 14:17
107
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kur Korumalı Mevduatlar için bankalara yeni uygulama talimatı verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kur Korumalı Mevduatlar ile ilgili olarak bankalara yeni uygulama talimatı gönderdi. Bankalar için gerçek kişi dönüşüm hesaplarından vadeli Türk Lirası'na dönüşüm hedefi yüzde yüz arttırılarak % 5'ten % 10'a yükseltildi. Yeni bir adım daha atılarak bankalara yeni açacakları Döviz Dönüşümlü Mevduatları da dönüşüm hedefine sayma imkanı getirildi.

KKM'den TL mevduata geçiş için TL mevduatın vadesi en az 32 gün olarak belirlendi. Talimatta katılım bankalarına TL mevduata geçiş hedefi için Nisan 2024'e kadar süre tanındı. Katılım bankalarına bu süreye kadar KKM'de aylık yüzde 25, Döviz dönüşümlü KKM'de % 5 TL mevduat dönüşüm hedefi getirildi. TCMB talimatta TL payı hesaplamasında standart TL mevduatın toplam mevduat içindeki payına bakılacağını ifade etti.

Dönüşüm hesaplarında % 95 yenileme hedefine, gerçek ve tüzel kişi dönüşüm hesaplarının yenilenmesi veya TL’ye geçişi ya da vadesi gelen dönüşüm hesaplarının (gerçek ve tüzel) en fazla yüzde 10’u kadar olmak üzere gerçek kişiler için açılan yeni dönüşüm hesapları ile ulaşılabilecek.

Türk Lirası payı hesaplamasında standart TL mevduatın toplam mevduat içindeki payına bakılacak. Faiz/kâr payı oranına göre menkul kıymet tesisi uygulamasına ihracat ve yatırım kredilerinde 1,4 kat tek kademe uygulamasına geçilmekte, diğer TL ticari kredilerde 1,8 kat ve ihtiyaç kredilerinde 2 kat olan tek kademe uygulanmasına devam ediliyor.

Kapalıçarşı döviz kurları ve canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!