Gözler Merkez Bankası’nda

Gözler Merkez Bankası’nda
Tarih : 21 Eylül 2023 14:44
150
Yurt içi piyasaların gözleri bugün gerçekleşecek Para Politika Toplantı’sına kenetlenmiş durumda.

Amerika Merkez Bankası FED’in faizi sabit tuttuğunu açıklamasının ardından iç piyasaların gözleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bugün saat 14:00’te açıklanacak karara çevrildi. Merkez Bankası geçen ay beklentilerin üzerinde faiz artışı yapmıştı.

Piyasalar bugün Merkez Bankası’nın 500 baz puan faiz arttıracağını tahmin ediyor ve bu artışla para politika faizinin % 30 seviyesine yükselmesini bekliyor.

Banka sektörünün ünlü isimlerinden biri olan HSBC’si ise faizin 500 baz puandan daha fazla arttırılacağını tahmin ettiğini açıkladı. HSBC faizin % 32.5 faize yükseltilmesini beklediğini ve 2023 yılı büyüme beklenstisini ise % 4.4 seviyesinde aynı tuttuğunu açıkladı.

Faiz kararı öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan New York’ta enflasyon konusunda “Ekonomi ekibimiz bu konularda yoğun bir gayretin, çalışmanın içerisinde. Başarılı bir süreci yönetiyorlar ve bu başarılı süreçte, inanıyorum ki yıl sonu, bilemedin yılın başında bunu başaracağız ve buradan da gerekli olumlu neticeleri alacağız ve bununla birlikte 2024’e çok daha farklı bir şekilde gireceğiz” ifadelerini kullandı.

Kapalı Çarşı canlı anlık altın fiyatları ve Canlı döviz kurları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!