Erdoğan, Tebbun görüşmesi sonrası açıklamlarda bulundu

Erdoğan, Tebbun görüşmesi sonrası açıklamlarda bulundu
Tarih : 16 Mayıs 2022 21:31
285
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayi ile savunma alanında iş birliğini geliştireceğiz dedi.

Başkan Erdoğan bugün Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile görüştükten sonra ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunda. Erdıoğan "Afrika kıtasında barış ve istikrarın temininde önemli rol oynayan Türkiye ve Cezayir olarak savunma sanayii alanında iş birliğini güçlendirmekte kararlıyız." açıklamasında bulundu. Erdoğan işbirliği açıklamasının ardından İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurusu hakkında yorumda bulundu. "Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık, net bir tavrı söz konusu değil." dedi.

İsveç ve Finlandiya heyetlerinin görüşme talebine değinen Erdoğan, "Pazartesi günü Türkiye'ye geleceklermiş. Bizi ikna etmeye mi gelecekler, kusura bakmasınlar yorulmasınlar." ifadelerinde bulundu. Yapılan açıklamalardan anlaşıldığı üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütlerine karşı ner bir tavır belirlememesi durumunda üyeliklerine çok sıcak bakmadığı dikkat çekti.

Erdoğan’ın açıklamalarından sonra Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun de açıklamalarda bulundu. Tebbun Türkiye ile yatırım hacmini 10 milyar doların üzerine çıkarmaya planladıklarını ve özellikle deniz endüstrisi, sivil ve askeri alanlarda büyük adımlar atmayı planladıklarını belirtti.

Türkiye ile Cezayir arasında görüşmelerde 15 yeni anlaşmaya imza atıldığıdı belirtildi.

Kapalı Çarşı canlı anlık altın fiyatları ve Canlı döviz kurları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!