Döviz mevduatlar yükseldi

Döviz mevduatlar yükseldi
Tarih : 02 Eylül 2023 21:26
353
Aylar sonra Türkiye’de döviz mevduatlarda artış kaydedildi.

Kur korumalı mevduatların azaltılmasına yönelik ilk adımlar atılırken, Döviz mevduatlarında hızlı artış dikkat çekti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları 4.7 milyar dolarla Aralık 2021'den bugüne dek en hızlı artışı kaydetti. Son artışla birlikte toplam döviz mevduatların toplamı 178.6 milyar dolara yükseldi. Parite etkisinden arındırıldığında ise artışın 4.8 milyar dolar olduğu görüldü. Döviz mevduatlar artış yaşarken, Türk Lirası mevduatlarda düşüş yaşandığı gözlemlendi.

Paylaşılan verilere göre gerçek kişilerin mevduatı 3,2 milyar dolar artarken, tüzellerin 1,6 milyar dolar yükseldi. Kur korumalı mevduat toplamı geçen hafta 39,3 milyar TL düşüşle 3,37 trilyon TL olarak kaydedildi.

Ekonomi yönetimi kur korumalı mevduat enstrümanından çıkış stratejisini hızlandırırken, kur korumalı mevduatlarda Ocak ayından bu yana ilk kez gerileme kaydedildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, kur korumalı mevduatların toplamı geçen hafta 39,3 milyar TL geriledi. Toplam büyüklük 3,37 trilyon TL olurken, dolar cinsinden ise 124,3 milyar dolarlık hacim kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kur korumalı mevduat hesaplarının (KKM) TL mevduata geçişine yönelik bankalara hedef belirleyerek ilk kez KKM'nin azaltılmasını amaçlayan adım atmıştı.

TCMB'nin Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğler ve basın açıklamasına göre, "Merkez Bankasınca kur koruma desteği sağlanan hesaplardan TL hesaplara geçiş ve kur korumalı hesapların belli oranda yenilenmesinin hedeflenmesine, kur koruması bulunmayan TL payı seviyesinde artış hedefine geçilmesine" karar vermişti.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!