Powell sunumunda uyarıda bulundu

Powell sunumunda uyarıda bulundu
Tarih : 09 Temmuz 2024 19:29
61
Amerika Merkez Bankası Başkanı yarıyıl sunumunda rek riskin enflasyon olmadığını vurguladı.

Fed Başkanı Jerome Powell ABD Senatosu'nun Bankacılık Komitesi'ndeki yarıyıl sunumunda karşılaştıkları tek riskin enflasyon olmadığını söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın ABD Senatosu'nun Bankacılık Komitesi'ndeki yarıyıl sunumunun metni yayımlandı.

Powell daha fazla iyi verinin enflasyonun hedefe ilerlediğine dair güveni artıracağını ve son verilerin 'mütevazi bir ilerlemeye' işaret ettiğini belirtti.

Karşı karşıya oldukları tek riskin enflasyon olmadığını belirten Powell çok az veya çok geç faiz indiriminin ekonomi ve işgücü piyasası için risk oluşturacağı, erken veya çok fazla indirimin ise enflasyondaki ilerlemeyi durduracağı veya tersine döndüreceği uyarısı yaptı.

Powell işgücü piyasasının güçlü olduğunu ancak aşırı ısınmadığını belirtti, merkez bankasının kısıtlayıcı duruşunun arz ve talebi daha iyi dengeye getirmeye çalıştığını söyledi.

Fed'in de takip ettiği enflasyon ölçütü çekirdek PCE Mayıs'ta yıllık yüzde 2,6 artmıştı. Veri, Haziran 2022'de % 7.1'e yükselmişti. Ülkede işsizlik oranı ise haziran ayında 0,1 puan artışla % 4.1'e yükseldi ve Kasım 2021'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Powell'ın konuşması Fed'in bu ayki toplantıda da faizleri değiştirmeyeceği beklentisini güçlendirdi.

Kapalı Çarşı canlı anlık altın fiyatları ve Canlı döviz kurları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!