İngiltere’de rekor enflasyon

İngiltere’de rekor enflasyon
Tarih : 19 Ocak 2022 21:44
230
İngiltere’de enflasyon son 30 yılın zirvesine yükseldi.

İngiltre TÜFE rakamları gıfa fiyatlarındaki sert yükselişin etkisi ile son 30 yılın en yüksek seviyesini gördü. İngiltere enflayon seviyesi 1992 yılından itibaren en yüksek seviyeye yükselmiş oldu.

Enflasyonda yaşanan yükselişin ardından gözler Bank of England (İngiltere Merkez Bankası) tarafından 3 Şubat tarihinde alınacak karara dikildi.

İngiltere İstatistik Ofisi tarafından aktarılan verilere göre 2021 Aralık ayında tüketici ürün fiyatları % 5.4 artış yaşadı ve 1992 Mart yalından itibaren en yüksek seviyeyi görmüş oldu. Aralık ayındaki artış Kasım ayındanda yüksek gelince bir çok ekonomist İngiltere Merkez Bankası’nın da faiz arttırma yoluna gidebileceğini belirtti. Ayrıca ekonomistler 2022 yılı ilk çeyreğinde İngiltere enflasyonunun %6’nın üzerine yükselmesine bekliyor.

Bank of England faiz kararını 3 Şubat 2022 tarihinde alacak ve burada alınacak kararın enflasyon üzerinde çok ciddi etkisi olması bekleniyor.

Kapalıçarşı döviz kurları ve canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!