Almanya’da beklenen kriz geldi

Almanya’da beklenen kriz geldi
Tarih : 26 Mayıs 2023 10:24
221
Aylardır gündemde olan ekonomik kriz, Almanya’da başladı.

Almanya 2023 yılının ilk çeyreğinde milli gelire ilişkin % 0.3 daralma ile art arda ikinci çeyrekte daralma yaşayarak resesyona girdi. Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi Almanya’da resesyon dönemi başladı.

Almanya'nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma % 03 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH'de değişim yaşanmadığı belirtilmiştifakat detaylı inceleme sonrasında daralma gerçekleştiği gözlemlendi.

Yılın ilk çeyreğinde kaydedilen çeyreklik bazdaki % 0.3 daralmayla ülke ekonomisi resesyona girdi. Almanya ekonomisi 2022 yılının son çeyreğinde de çeyreklik bazda %0.5 daralma yaşamıştı.

Küçülme verisinde kamu harcamalarında yaşanan düşüş ve enflasyonun tüketicileri olumsuz etkilemesi sonucu hane halkı harcamalarında yaşanan gerileme etkili oldu. Yatırım harcamaları ise inşaat öncülüğünde yükseldi.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine gösterdi. Almanya'da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim'den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7'den 88,6 seviyesine geriledi.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) tarafından gerçekleştirilen farklı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti. Bu anket ile ekonomide olumsuz seyir olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Avrupa Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği faiz artışları da kıtanın en büyük ekonomisi için olumsuz bir etkiye sahip. Banka enflasyonu hedef oran olan yüzde 2 seviyesine getirmek için Temmuz ayından bu yana faizleri 375 baz puan artırırken yetkililer artışların henüz sona ermediğinin altını çiziyor.

Kapalıçarşı döviz kurları ve canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!