SWOT analizi nedir?

SWOT analizi nedir?
Tarih : 01 Şubat 2021 05:05
613
İş sektöründe sürekli kullanılan SWOT analizi ne anlama geliyor?

SWOT, Stregth, Weakness, Opportunities and Threats kelimelerinin kısaltmasıdır. SWOT analizi kullanılan kelimelerin kısaltılmasından elde edilmiş özellikle yeni başlayan yatırımlar, sirketler ve projeler için iyi çalışılması gereken bir analiz turudur. SWOT kelimesinden kullanılan kelimelerin Türkçe anlamları Kuvvetli, Güçsüz, Fırsatlar ve Tehlikelerdir.

SWOT kelimelerin tek tek anlamlari:

S (Strengths – Kuvvetli yönler)

Şirketinizin güçlü olduğu alanlar, özellikler ve yanlar nelerdir? Güçlü olduğunun yanlarınızı keşfetmek için ve avantaj sağlayabilecek potansiyeller bu bolümde listelenir.


W (Weaknesses – Güçsüz yönler)

Güçsüz olduğunuz yönler nelerdir? Rakiplerinize göre daha zayıf olduğunuz alanlar hangileridir? Mali zorluklar yaşanabilirmi, deneyimsizlik, krizlere hazırlık, personel yeterliliğinin sorgulandığı ve değerlendirildiği bolumdur.

O (Opportunities – Fırsatlar)

Firmanız için hangi olanaklar mevcut? Bu fırsatlar nasıl hayata geçirilebilir, mali fırsatlar, büyüme alanları, sektörel boşluklar ve yeni farklılık yaratabilecek ürünler varmıdır? Tarzı çalışmaların yer aldığı kısımdır.

T (Threats – Tehlikeler)

Firmanızın yasayabileceği sıkıntılar? Ne tür tehlikeler ve engeller ile karşılaşabilirsiniz? Ekonomik kriz analizi, en iyi personelin işten ayrılması tarzı tehlike ve gerginlik yaratabilecek durumların analiz edildiği kısım.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!