NFT nedir?

NFT nedir?
Tarih : 16 Ocak 2022 17:49
2090
NFT yani Non-fungible token ne anlama geliyor?

Non-fungible token kelime anlamı olarak geri ödemesi olmayan jeton anlamana geliyor. Peki kripto paraların ardından sıklıkla duyduğumuz ve yüksek tutarlı ürün satışlarının olduğu NFT tam olarak nedir?

Non-fungible token dijital koleksiyon ürünleri olarak da düşünülebilir. Dijital ortamda kopyalamaların çok kolay yapılabildiği ve orjinali ile birebir ayni görünüm de olduğu düşünülebilir ama bir sanat eserinin orjinali her zaman kopylarından ayırt edilebilir ve orjinal olmak her zaman farklılık yaratır. Bazı NFT sanatçıları ünlü sanatçı Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa eserinin bir çok taklitinin yapıldığı hatta çok iyi sanatçılar tarafından yapılmasına rağmen orjinal eserin yerini hiç birinin tutamadığı ve NFT eserlerinin de dijital olmasına rağmen orjinallik özelliğini taşıdğını belirtiyorlar.

NFT dijital bir eserin tescillenip sertifikalanması olarak da düşünülebilir. NFT’de şarkılar, videolar, GOF’ler ve dijital resimler kendi özgü dijital sertifikalanıyor ve bu ürünler bir kez alındığında takas edilemiyor. Takas edilememesi de bir NFT’yi satın alan kişiye özel ‘dijital sertifika’ olarak yer alıyor ve o kişiye özel tek bir ürün oluyor. NFT ürünlerinin takas edilememe özelliği ise onların fiyatlarının ciddi şekilde yükselmesine sebep oluyor. NFT ürünlerin bin dolarlardan milyon dolarlara kadar fiyat bulan dev bir sektör haline gelmiş durumda.

NFT’ye ilgi ünlüler tarafından da artınca ismi çok daha duyulur oldu ve sektör çok ciddi büyüme kaydetti ve günün sonunda geçtiğimiz yıl popülerleşen NFT sektörü, 2021 yılı 20 milyar dolarlık dev bir bütçeye ulaştı. NFT piyasası 2020 yılında 1 milyar doların altında bir pazara sahip ve çok limitli sayıda kişiden ilgi görüyordu. 2022 yılının bugünlerin NFT piyasasın 40 milyar doların üzerine yükseldiği tahmin ediliyor. Ünlü şarkıcı Eminem’den tutan basketbolcu Stephen Curry’ye bir çok ünlü son zamanlarda NFT ürünlerinden alım yaptı ve ünlülerin de etkisi ile NFT’lere ilgi gün geçtikçe artış yaşıyor.

NFT’ye 2021 yılının son çeyreğinde artan ilgi kripto para piyasasını olumsuz etkilemiş ve bir çok kripto para yatırımcısının NFT alımlarına ve yatırımlarına başladığı gözlemlenmişti. Bazı ekonomistlere göre 2021 yılının özellikle son döneminde kripto paraların duraksamaya geçmesinde, kripto para yatırımcılarının ilgilerini NFT’lere çevirmesinin de etkilediği düşünülüyor. 2022 yılında da NFT’Nin popülerliğini devam ettirmesi ve bu durumun kripto para piyasası üzerinde olumsuz bir etki yaratması uzmanlar tarafından bekleniyor.

Şimdiye dek en pahalı NFT satışı ‘The Merge’ isimli eser ile gerçekleşti ve bu esere toplam 91.8 milyon Amerikan Doları ödeme yapıldı.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!