Kuveyt Dinarı neden bu kadar pahalı?

Kuveyt Dinarı neden bu kadar pahalı?
Tarih : 15 Mart 2021 21:20
11632
Dünyanın en değerli para birimi Kuveyt Dinarı neden bu kadar değeli oluyor?

Kuveyt Dinarı dünyanın en pahalı para birimi olarak ün yapmış bir döviz cinsi. Kuveyt Dinarı’nın bu denli paha olmasının en temel sebebi ise kendi para birimlerine olan talebi arttırmaları. Peki bu arz/talep ilişkisini Kuveyt devleti nasıl yaratıyor?

Kuveyt Dinarı’nın bu kadar pahalı olması, Kuveyt yönetimlerinin stratejik aldığı kararlar ve bazı devletler ile kurduğu özel ilişkilerden kaynaklanıyor. Kuveyt dünyada petrolu Amerikan Doları olarak satmayan tek üretici ülke. Bunu da ABD ile kapalı kapılar arkasında yaptığı ilişkiler sayesinde yapabiliyor.

Kuveyt OPEC ülkeleri arasında en çok petrol üreten ülke ve ABD’nin en büyük petrol sağlayıcılarından biri. Buna ek olarak da ABD’nin en çok askeri üssünün yer aldığı ülkelernden birisi Kuveyt. ABD ile olan bu ticari ve askeri ilişkiler doğrusunda Kuveyt üretmiş olduğu petrolu kendi para birimi üzerinden satıyor. Peki ithalatcı ülkeler bu petrolu satın alabilmek için mecburen Kuveyt Dinarı talep ediyor ve bununla birlikte oluşan arz Kuveyt Dinarı fiyatını çok ciddi bir şekilde yükseltiyor. Kuveyt Dinarı’nın değerini yakından incelersek ABD doları ile çok paralelel bir ilişki içerisindedir. Kuveyt Dinarı’nın bu kadar pahalı olmasının en büyük iki sebebi petrol ve kendilerinin yaratmış oluğu talep sistemidir.

Şu sıralar 1 Amerikan Doları 0.307 Kuveyt Dinarı değerindeyken bu değer çok büyük çalkantılar yaşamıyor. İki paranın birbirine petrol kaynaklı bu kadar bağlı olması aralarındaki iniş ve çıkışları da çok limitli tutabiliyor.

Kuveyt Dinarı Türk Lirası olarak da bugünlerde yaklaşık 25 TL değer ediyor.

Kuveyt Dinarı neden değerli ? Yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı altın fiyatları canlı takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!