Dümyanın en değersiz para birimi

Dümyanın en değersiz para birimi
Tarih : 04 Ağustos 2021 18:19
22837
2021 yılının en değersiz para birimi Venezüella Bolivarı.

Dünyanın en değersiz para birimi Amerika Birleşik Devletleri’nin ağır ambargolar uyguladığı Venezüella para birimi oldu. Nicolas Maduro Başkanlığı’nda yönetilen ve dünyanın en çok petrol rezervine sahip olması ile ünlü ülke dünyanın en değersiz para biriminin sahibi durumunda. Amerika’ya karşı petrolu dolar yerine kendi para birimi ile satacağını açıklamasının ardından Amerika ve Amerikan’nın yandaşı Güney Amerika ülkeleri çoğunluğunda bir çok ülke Venezüella’ya yaptırımlar uygulamaya başladı. Bu yaptırımların etkisi ile ülkede hiper enflasyon yaşanmaya başladı ve paraları yaklaşık son 3 yıldır dünyanın en değersiz para birimi konumuna geldi.

Elindeki kaynaklara rağmen ülkede enflasyon takamları %900 seviylerine kadar yükselmiş, ekonomik ve sosyal anlamda kaos ortamı yaşanmaktadır. Ülkede ciddi seviyede Amerikan Doları kullanılıyor ve Devlet Başkanı Maduro bu durumdan çok şikayetci.

Venezüella Bolivarı sembolü VES olarak biliniyor. Bugün yaklaşık 1 Amerikan Doları 248,487 VED değer ediyor. Covid-19 virüs etkisi ile Venezüelle Bolivarı bir o kadar daha değer kaybı yaşıyor.

Maduro yaşanan durumdan ve ABD ambargolarından kurtulmak için ülke ekonomisini tam anlamıyla dijital bir hale getirme planı yaptıklarını 2021 Ocak ayında açıklamıştı fakat halen daha bu konuda bir gelişme yaşanmış değil. Kendilerinin yeni çıkaracağı sanal paranın adının ‘Petro’ olacağı ve bu sanal para birminin ülkedeki petrol, doğal gaz, altın ve elmas rezervleri ile destekleneceğini belirtti.

2021 yılının en değerli para birimleri için linke tıklayınız.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!