Blockchain nedir?

Blockchain nedir?
Tarih : 22 Nisan 2021 20:21
2582
Blockchain Türkçesi Blokzincir olan teknoloji tam olarak nedir ve ne işe yarıyor?

Son aylarda Kripto paralar ile birlikte gündeme sık sık gelen Blockchain kelimesi teknolojik bir devrim niteliğini taşıyor. Blockchain özünde herhangi bir otoriteye bağlı olmayan, merkezci bir zihniyetin kontrolü olmadan tüm bilgilerin veya işlemlerin kayıt edeildiği defterlerdir.

Blockchain asıl bulucuları olarak kriptografi uzmanları Stuart Haber ve Scott Stornetta bilinmektedir. Bu ikili 90’lı yıllarında başında yaptığı çalışmalar ve kendilerine patentli olan ‘hash ağacı’ ile yola çıkmışlardı. Bu patent günümüzde kullanılan Blockchain sisteminin atası olarak kabul görmektedir.

Blockchain, peer-2-peer(eşten eşe) birbirine bağlı olan blokların verileri yüzlerce farklı cihazda ayni anda kayıt edildiği bilgi bloklarıdır.

Blockchain sistemin merkezci tek bünyede bulunan serverler yerine yüzlerce hatta binlerce farklı konumlar, farklı ülkelerde olan cihazlarda tutulması ve o blokta yapılan herhangi bir değişikliğin o blokta işlem yapan tüm cihazlarda değişiklik anlık olarak kontrol ediliyor ve tüm cihazlardan onay alınıp işlem gerçekleşiyor. Bu işlemler ise süper hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Bitcoin ile ünlenen Blockchain sistemi bir çok alanda kullanılabiliyor ve bu konu ile dünyada şuanda yüzlerce projeler üzerinde çalışmalar başlamış durumda. Bitcoin altyapısının Blockchain olarak kurulması ve bu sayede sıkça duyulan Blockchain teknolojisi bir çok teknoloji uzmanına göre İnternet sonrası en büyük teknolojik devrim olarak nitelendiriliyor.

Blockchain teknolojisi ile hemen hemen her gün yeni Kripto paralar ve Token’lar üretiliyor. Bunlara ek olarak bir çok proje de geliştiriliyor. Blockchain teknolojisi çok iyi çalışılması gereken ve bir çok kişi için büyük bir fırsat olarak görülüyor. Önümüzdeki yıllarda bu teknoloji herkesin kullandığı ve geliştirdiği bir sistem olmaya aday.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!