Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Tarih : 25 Mayıs 2023 20:05
43
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası seçim öncesi Mayıs ayı Para Politika Faiz toplantısı kararını açıkladı.

Merkez Bankası 2023 yılı Mayıs ayı Para Politika Faizini değiştirmeyerek sabit tuttu. Toplantıda faizi % 8.50 seviyesinde sabit tutma kararı alındı. Karar piyasa beklentileri ile pralel yönde gerçekleşmiş oldu. Böylelikle art arda üçüncü faiz toplantında faiz oranında değişikliğe gidilmedi.

Toplantı sonrası basına yapılan açıklamada “Sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması deprem sonrasında daha da önemli hale gelmiştir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Kurul, para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşündedir” ifadelerine yer verildi.

TCMB, geçtiğimiz ay gerçekleşen toplantı da politika faizini değiştirmemişti. Söz konusu toplantının karar metninde, “Kurul, para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşündedir” denilmişti. Burada “yeterli” ifadesinin korunması, faizin mevcut seviyede kalacağı beklentilerini desteklemişti.

Karar sonrası döviz kurlarında pek bir değişiklik yaşanmazken, kurlar bugünü Türk Lirası karşısında hafif yükselişle sonlandırmaya hazırlanıyor.

Serbest piyasa döviz kurları anlık ve Kapalı Çarşı canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!