Lagarde’den Avrupa bankaları ile ilgili açıklama

Lagarde’den Avrupa bankaları ile ilgili açıklama
Tarih : 25 Mart 2023 18:19
172
Amerika’da patlak veren banka krizi Avrupa coğrafyasını da etkisi altına almış durumda.

Geçtiğimiz hafta İsviçre’nin en köklü bankalarından biri olan Credit Suisse’in yaşadığı kriz sonrası bir olumsu haber de Almanya’dan geldi. Almanya’nın en prestikli bankalarından biri olan Deusche Bank hisselerinde yaşanan sert düşüş paniğe neden oldu. Deutsche Bank’ın hisselerinde yaşanan sert düşüşün ardından Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Deusche Bank’ın ülkedeki en büyük pazar payına sahip bankası olduğunu ve bankanın çok karlı bir bir kurum olduğunu, endişelere gerek olmadığını belirtmişti.

Küresel hissedilen banka krizi dalgası şu sıralar en çok Avrupa’yı etkisi altına almış durumda. Bu durum finansal piyasaları da etkilemeye devam ediyor ve endişeler yaratıyor. Bu ortamda endişelere gerek olmadığı ve mevcut durumla ilgili Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christina Lagarde açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz hafta içi Avrupa ülke liderleri bankacılık krizi endişelerinden dolayı Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christina Lagarde ve heyeti ile toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Lagarde, Avrupa Bankacılık sisteminin güçlü ve sağlam temeller üzerine kurulu olduğunu ve AMB olarak Avrupa’da enflasyonu % 2 seviyesine geri getirme konusunda kararlı olduklarını belirtti.

Amerikalı Silicon Valley Bank'ın iflası ve Credit Suisse'in geçen hafta sonu acil olarak kurtarılması yatırımcıları sarsmış ve Avrupa banka hisseleri Cuma günü Deutsche Bank'ın yaşadığı % 15'lik değer kaybıyla paniğe neden olmuştu.

Lagarde Cuma günü Brüksel'de ekonomik ve parasal konuların tartışıldığı AB liderleri toplantısında konuştu. AMB Başkanı güçlü düzenleyici rejim nedeniyle sektörün ayakta sağlam bir şekilde kaldığını, bankacılık birliği için planları tamamlama zamanının gelmiş olduğunu belirtti.

Kaynaklar Lagarde’ın fiyat istikrarı ile finansal istikrar arasında bir seçim olmadığını ve AMB'nin enflasyonu % 2 seviyesine geri getirmekte kararlı olduklarını söylediği kaydedildi.

Kapalıçarşı döviz kurları ve canlı altın fiyatları takibi için kurlarim.com web sitesi ve mobil uygulamalarını ücretsiz olarak App Store ve Google Play’den indirerek anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!